این سوگواره به دنبال تبیین هنری واقعه کربلاست

چهارمین سوگواره نگاه عاشورایی برندگان خود را شناخت

مشهد به‌ویژه جهان اسلام، بیشترین سهم در جذب گردشگر مذهبی اعتقادی را داراست؛ از‌همین‌رو اتفاقاتی که در مشهد می‌افتد در هر سطحی می‌تواند بر منطقه اثرگذار باشد. بخشی از این رخدادها در حوزۀ فرهنگ و هنر رخ می‌دهد؛ از‌همین‌رو سوگواره نگاه عاشورایی توسط موسسه آموزش عالی فردوس در مشهد برگزار می‌شود. دبیر بخش المان سوگوارۀ نگاه عاشورایی گفت: هدف این سوگواره هویت‌بخشی، سامان‌دهی بصری و ارتقای کیفی شهر در بازۀ زمانی محرم و صفر است.
علیرضا صادقیه عنوان کرد: نشانه‌شناسی و استفاده از عناصر نشانه‌ای یکی از مقولاتی است که اگرچه در قرن بیستم به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت، اما یکی از بنیادی‌ترین موتیف‌های فرهنگ‌ها و تمدن‌های کهن است. نشانه‌شناسی شهری را می‌توان مطالعه‌ای بر نشانه‌ها و نمادها تعریف کرد که یا به شهر تعلق دارند و یا به صورتی مستقیم با شهر در ارتباط هستند.

9251azphoto

دبیر بخش المان سوگواره بین‌المللی نگاه عاشورایی خاطر نشان کرد: سوگواره نگاه عاشورایی موسسه آموزش عالی فردوس مشهد در راستای اهداف خود مبنی بر هویت بخشی و سامان دهی بصری و ارتقای کیفی شهر در بازه زمانی محرم و صفر و به منظور خوانایی و به‌سازی شهر مشهد مقدس در این ایام، از کلیه معماران، طراحان، مجسمه سازان، هنرمندان و سایر علاقه مندان محترم دعوت می نماید که به صورت فردی یا گروهی در سوگواره نگاه عاشورایی شرکت نمایند.

صادقیه تصریح کرد: از آنجایی که کیفیت محیط شهری با افزایش احساس تعلق شهروندان به محیط زندگی، باعث بهبود عملکرد ها خواهد شد، تغییر فضای شهری و محزون سازی این محیط به عنوان یکی از اهداف مهم برگزاری این  سوگواره است.
وی افزود: آثار دریافت شده در بخش المان به صورت ۷۳ اثر از ۱۶۴ شرکت کننده بوده که طی داوری صورت گرفته تعداد ۶  اثر به نمایشگاه راه یافتند و این نمایشگاه که در ۴ آذر افتتاح گردید تا تاریخ ۹ آذر ماه ادامه خواهد داشت.
وی افزود: بیشترین آمار شرکت کنندگان در بخش المان در میان ۱۸ استان شرکت کننده از شهر های مشهد، تهران، اصفهان و شیراز بوده است.

9249azphoto

دبیر اجرایی بخش عکس بیان کرد: این سوگواره به دنبال تبیین هنری واقعه کربلاست.
زهرا ابراهیمی افتخاری گفت: رویداد قیام حسینی و وقایع جانسوز ایثار و شهادت امام حسین(علیه السلام) و یاران وفادارش، آنچنان بر قلب‌ها تاثیر گذارده که پس از گذشت چهارده قرن از آن حادثه عظیم، غبار کهنگی و فراموشی را بر خود ندیده است. گویی هرسال با حلول هلال محرم، خون پاک شهیدان کربلا، در رگ های تاریخ جوششی تازه می یابد و عاشقان دلسوخته را شوریده تر و تشنگان حقیقت را شیفته تر می سازد.

وی ادامه داد: از این رهگذر، هنرمند می‌کوشد تا با الهامات مذهبی به تببین شکل‌های هنری این حادثه پرداخته و با ایجاد رابطه عمیق بین ریشه‌های اصلی و خاستگاه واقعه، با اثر هنری خویش رابطه‌ای ناگسستنی ایجاد کند.
ابراهیمی افزود: در دوره قبل برگزاری این سوگواره شاهد ارسال ۲۸۴۵ اثر از هنرمندان کشور های ایران، آلمان و ترکیه بودیم.
در چهارمین سال برگزاری سوگواره آثار ارسال شده به دبیرخانه بخش عکس ۳۵۹۸ تک عکس بوده که پس از داوری انجام شده تعداد ۶۷ عکس و دو مجموعه به نمایشگاه راه پیدا کردند.

بر این اساس نفرات برگزیده بخش عکس سوگواره نگاه عاشورایی

9252azphoto

در بخش دوربین:
نفر اول
صادق قلیچ لی از  گلستان

نفر دوم
رضا عیسی‌پور از  اردبیل

نفر سوم
علیرضا معصومی از مشهد

در بخش موبایل:
نفر برگزیده
کیوان جعفری از ساری

9250azphoto

نفرات تقدیری در بخش عکس سوگواره نگاه عاشورایی
تقدیر نگاه داوران در بخش دوربین:

عرفان سامان فر از شیراز
تقدیر نگاه داور مرتضی لطفی

محمد صالح شریفی از شهرستان سنقر
تقدیر نگاه داور کیارنگ علایی

مهران آقایی از تبریز
تقدیر نگاه داور مهدی رضوی

امیر بهروزی راد از رشت
تقدیر نگاه داور فرامرز عامل بردبار

تقدیر نگاه داوران در بخش موبایل:
امیر مهدی نجفلو شهپر از همدان
تقدیر نگاه داور دکتر محمد ستاری

پژمان مولایی از خوزستان
تقدیر داورانآذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *