آیین نکوداشت استاد هادی شفائیه، پدر عکاسی نوین و بنیان‌گذار عکاسی آکادمیک در ایران به همت «انجمن عکاسان نگاه» یکشنبه ۲۶ آذرماه در تهران برگزار می‌شود.

آیین نکوداشت استاد دکتر هادی شفائیه پدر عکاسی نوین ایران برگزار می‌شود

مدیرعامل انجمن عکاسان نگاه در این باره گفت: آیین نکوداشت استاد دکتر هادی شفائیه، پدر عکاسی نوین و بنیان‌گذار عکاسی آکادمیک در ایران یکشنبه ۲۶ آذرماه در تهران برگزار می‌شود.

مهدی پاسگر اظهار کرد: آیین نکوداشت استاد هادی شفائیه، پدر عکاسی نوین و بنیان‌گذار عکاسی آکادمیک در ایران به همت «انجمن عکاسان نگاه» یکشنبه ۲۶ آذرماه در تهران برگزار می‌شود.

هادی شفائیه | Hadi Shafaieh

وی افزود: به پاس قدردانی از یک عمر فعالیت استاد شفائیه در عرصه عکاسی بر آن شدیم تا آیین نکوداشتی را در فرهنگسرای فردوس برگزار کنیم.

مدیرعامل انجمن عکاسان نگاه افزود: از آخرین نکوداشتی که برای استاد برگزار شده بود، سال‌ها می‌گذشت و به همت دوستان فرصتی فراهم شد تا بار دیگر مراسمی در خور شأن استاد شفائیه که از مفاخر عرصه عکاسی ایران‌زمین است، برگزار شود و دوست‌داران و علاقه‌مندان این استاد بزرگوار از سال‌ها فعالیت پربار وی تجلیل به عمل آورند.

پاسگر همچنین به فعالیت‌های هنری استاد شفائیه اشاره کرد و ادامه داد: استاد در سال ۱۳۱۲ برای نخستین بار عکاسی، چاپ و ظهور عکس را تجربه کرد و در سال ۱۳۲۰ برای نخستین بار در یک مسابقه عکاسی که انجمن فرهنگی ایران و فرانسه ترتیب داده بود، شرکت کرد و برنده نخست مسابقه شد.

وی بیان کرد: در فروردین‌ماه سال ۱۳۳۴ با افتتاح استودیوی هادی رسماً و به‌طور حرفه‌ای عکاسی را آغاز و تابستان همان سال نخستین کلاس عکاسی ایران را برگزار کرد.

مدیرعامل انجمن عکاسان نگاه با بیان اینکه استاد شفائیه به‌عنوان طراح و پایه‌گذار رشته عکاسی در دانشگاه‌های ایران شناخته می‌شود، ادامه داد: وی در سال ۱۳۴۹ مدیرگروه و رئیس دپارتمان عکاسی در پردیس هنر در دانشگاه تهران شد.

پاسگر افزود: اگرچه فعالیت‌های عکاسی استاد شفائیه گونه‌های مختلف این هنر را در برمی‌گیرد اما شهرتش بیشتر به خاطر پرتره‌هایی است که از بزرگان ادب و هنر ایران‌زمین خلق کرده است.

وی درباره این آیین نکوداشت تصریح کرد: با دعوت از اساتید حوزه عکاسی در این مراسم نکوداشت از هفت دهه فعالیت استاد شفائیه قدردانی می‌شود و به زندگی، آثار و سوابق هنری وی پرداخته خواهد شد.

مدیرعامل انجمن عکاسان نگاه گفت: ازجمله سخنرانان این مراسم می‌توان به استاد کرامت منظوری، پیشکسوت عرصه عکاسی اشاره کرد و در بخش دیگری از این آیین، منتخبی از آثار برگزیده عکاسی استاد شفائیه به نمایش درخواهد آمد.

پاسگر افزود: تجلیل و تکریم پیشکسوتان در عرصه‌های مختلف از نیازهای زمانه ما است که باعث آشنایی نسل جدید با اساتید و پیشکسوتان عرصه‌های مختلف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این آیین یکشنبه ۲۶ آذرماه سال جاری به آدرس تهران، خیابان فردوس شرق، بعد از چهارراه شهید سلیمی جهرمی، سالن آمفی‌تئاتر فرهنگسرای فردوس از ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار می‌شود و شرکت در این مراسم برای عموم آزاد است.سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *