در گذشته مافیاهای بزرگ تبلیغاتی وجود داشتند که با انتشار فیلم ها و عکس هایی از مراحل کشت زعفران به بهانه های مختلفی چون عدم رعایت بهداشت در تولید زعفران و غیره موجب افت قیمت زعفران شده بودند

انعکاس زعفرانی ترین شهر جهان از قاب دوربین

سلیمان گلی دبیر جشنواره ملی عکس زعفران در نشست پایانی روز سوم همایش ۱۰ روز با عکاسان در بخش نگاه شخصی توضیحاتی پیرامون این جشنواره ارائه کرد.

او در ابتدای این نشست گفت: از سال ها قبل هم علاقمند بودم و هم به دنبال بهانه و موقعیتی می گشتم تا بتوانم این رخداد را برگزار کنم. زعفران به عنوان یک محصول مهم در کشور ایران به دلیل خشکسالی هایی که در شرق کشور به وجود آمد امروز تنها در تربت حیدریه به صورت وسیعی کشت می شود تا جایی که این شهر را زعفرانی ترین شهر جهان نام گذاری کرده اند. ما به دنبال آن بودیم تا با استفاده از ظرفیت های عکاسی بتوانیم این شهر و دستاوردهایی را که در حوزه کاشت زعفران به وجود می آید معرفی کنیم.

او گفت: من به عنوان فرزند یک کشاورز زعفران سختی های این کار را لمس کردم و ارتباط نزدیکی با این کار داشتم.امروز قیمت جهانی زعفران با قیمت آن در ایران تفاوت چشم گیری دارد تا جایی که زعفران در ایران ۲۰۰ برابر ارزان تر از قیمت آن در خارج از کشور است.

دبیر جشنواره عکس زعفران گفت: در گذشته مافیاهای بزرگ تبلیغاتی وجود داشتند که با انتشار فیلم ها و عکس هایی از مراحل کشت زعفران به بهانه های مختلفی چون عدم رعایت بهداشت در تولید زعفران و غیره موجب افت قیمت زعفران شده بودند و انتشار این فیلم ها موجب حساسیت کشاورزان و برخی بنکداران زعفران شده بود. به همین دلیل اولین دوره ما سخت ترین دوره ما بود به دلیل آن که ما باید کشاورز، مردم و مسئولان را قانع می کردیم تا بتوانیم این جشنواره را برگزار کنیم. اما خوشبختانه در انتشار این تصاویر و برگزاری این رویداد دچار مشکل نشدیم.

او گفت: ما دریچه های متنوعی را برای برگزاری این جشنواره و برای دریافت آثار در نظر گرفتیم که خوشبختانه با استقبال هم رو به رو شد. مثل هر جشنواره دیگری که در ایران وجود دارد ما سعی کردیم متناسب با نظر، فکر و اندیشه داوران آثار هرسال را به گونه ای متفاوت انتخاب کنیم و این تفاوت در هر دوره نسبت به دوره قبلی بیشتر نمایان می شود و مخاطب می تواند به خوبی ارتقای سطح کیفی آن را لمس کند.

گلی در پایان عکس های حاضر در دوره های مختلف این جشنواره ملی را برای مخاطبان در سالن نمایش داد.آذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *