اهمیت فتوشاپ در انتقال معنای عکاسی

مژگان پارسا مقدم در کارگاه «عکاسی؛ ثبت لحظه ها.فتوشاپ؛خلق رویاها»به نقش فتوشاپ و تاثیر آن بر خروجی ژانرهای مختلف عکاسی پرداخت.

او در ابتدای این نشست گفت: بسیاری از هنرمندان  می پرسند برای ویرایش عکس فتوشاپ نرم افزار بهتری است یا لایت روم. م می گویم هر دوی این نرم افزارها برای یک عکاس کاربرد دارد.

ما نمی توانیم خودمان را به فتوشاپ محدود کنیم. هرچند که فتوشاپ شکلی پایه ای دارد و اگر آن را یاد بگیریم با نرم افزارهای دیگر بهتر کار می کنیم.

این هنرمند گفت: یک سوالی که در نمایشگاه ها دائم با آن مواجه می شوم این است که آیا باید عکس را فتوشاپ کرد؟ آیا ایرادی ندارد؟چون بسیاری از این افراد نسبت به فتوشاپ برخوردی سلبی دارند و معتقد به استفاده از فتوشاپ نیستند. به عقیده من این سوالی غیر حرفه ای است.آوردن یک عکس در فتوشاپ و ویرایش کردن آن کمترین کاری است که یک عکاس بعد از ثبت یک عکس انجام می دهد پس سعی کنیم این سوال را از هم نپرسیم.

پارسا مقدم گفت: ما امروز می خواهیم در مورد شاخه های مختلف عکاسی و تاثیر فتوشاپ روی آن صحبت کنیم. یادمان باشد که برخی از رشته ها مثل عکاسی خبری در استفاده از فتوشاپ محدودیت دارند. اما مثلا این عکاسی مفهومی است که بیشترین استفاده از فتوشاپ در آن رخ می دهد.

او گفت: ما با فتوشاپ روی شاخه های مختلف عکاسی از هر دریچه مفهومی خاص را القا می کنیم. یادتان باشد جز عکاسی خبری که نباید ماهیت اصلی آن و عوامل تاثیرگذار در یک عکس از بین برود شما می توانید تا هر اندازه در یک عکس دخل و تصرف کنید. شما با هر ابزاری می توانید عکاسی کنید و هیچ منعی برای فتوشاپ کردن شما وجود ندارد.

پارسا مقدم سپس با اکران اسلاید شوهایی از انواع مختلف عکس تفاوت های در فتوشاپ هر کدام از این شاخه ها را برای حاضران تشریح کرد.سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *