برگزیدگان سوگواره‌های عاشورایی عکس هیأت معرفی شدند

به همت جامعه ایمانی مشعر اختتامیه ششمین دوره سوگواره‌های سراسری عاشورایی عکس و پوستر هیأت روز پنجشنبه در آستانه سالروز وفات حضرت معصومه(س) در مجتمع فرهنگی تربیتی ولایت قم برگزار شد. در ابتدای این مراسم مسعود نجابتی با بیان این‌که انگیزه برگزاری سوگواره‌های هنری که در مشعر می‌بینم را جای دیگر سراغ ندارم گفت: حضور حداکثری هنرمندان هیأتی سراسر کشور در این گردهمایی غنیمتی است که باید از آن استفاده کرد.

در بخشی از این مراسم سیدعباس میرهاشمی یکی از داوران بخش عکس با بیان اینکه حرکتهایی مانند سوگواره‌های عاشورایی کاملا دلی است گفت: در این سوگواره ها استمرار، کار بسیار سنگینی است و برکتش از جای دیگر است و امیدوارم به زندگی همه دست‌اندرکاران ورود پیدا کند. وی خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم در حوزه عاشورا و سوگواره با عنوان و تیتر عاشورا ورود پیدا کنیم و ریشه های عاشورا را نشناسیم بیان ما بیان رسا نخواهد بود.
وی با بیان اینکه دانه دانه عکس ها و رد قلمها و فعالیتهایمان می‌تواند اثرگذار باشد به شرط اینکه ریشه‌ها را بشناسیم، اظهار داشت: وقتی با موضوع هیأت وارد می شویم باید مبانی آن را هم بشناسیم تا این تفکرات و قلمها در کنار هم قرار گرفتنشان به عمق جان مخاطب نفوذ پیدا کند. میرهاشمی با اشاره به اینکه برای هیأت معانی مختلفی بکار می‌برند، گفت: خیلی حیف است اگر ما فعالیت کنیم و این دو را باهم زنجیر نکنیم. وی با تاکید بر اینکه اگر خودمان عمق نگرفته باشیم نمی‌توانیم وارد عمق بشویم تصریح کرد: عمق بخشیدن نفوذ را بیشتر و کاراتر می کند و مانای آن به شناخت ما بستگی دارد.
گفتی است در پایان این جلسه با اهدای لوح تقدیر ،تندیس و جایزه هر بخش از نفرات برتر تجلیل شد. همچنین کمک هزینه هایی به هیئت های برگزیده اهدا شد.
آثار منتخب در بخش عکاسی از بین ۷۰۰۰عکس ارسالی به شرح زیر می باشد :
نفرات برگزیده در بخش تک عکس و اصلی(متن و حاشیه هیئت )؛
رتبه برتر : پرویز گلی زاده مدیرعامل هیات مدیره انجمن هنر عکاسی اهر با عکسی از هیئت زنجیرزنان حضرت ابوالفضل(ع) روستای بهل از شهرستان اهر
رتبه دوم : معصومه فریبرزی عضو هیات مدیره انجمن هنر عکاسی اهر با عکسی از هیئت زنجیرزنان حضرت ابوالفضل (ع) روستای بهل شهرستان اهر
رتبه سوم : حمید سبحانی با عکسی از زنجیرزنان منتظران مهدی(عج) ازقوچان

نفرات برگزیده در بخش اصلی و مجموعه عکس (متن و حاشیه هیئت )؛

رتبه برتر :علی حسنعلی زاه با مجموعه عکس هیئت زنجیرزنان منتظران مهدی (عج) روستای برزون از خراسان رضوی
رتبه دوم: حمید سبحانی با مجموعه عکس هیئت خامس آل عبا از مشهد
رتبه سوم : حسام الدین باقری کفاش با مجموعه عکس تعزیه ساقی دشت کربلا از کرمان

همچنین داود ایزد پناه از یاسوج در بخش جنبی (تک عکس هیئت کودک)، علی ابک از سمنان (مجموعه عکس، هیئت کودک)،
رضا فلاحی مطلق از مراغه در بخش ویژه (عکسهای قدیمی) صاحب رتبه های برتر شدند.

⁠گفتنی است جلسه داوری بخش عکس این سوگواره در روز دوشنبه، ۲۰ آذر ماه در تهران با حضور سید عباس میرهاشمی، بهزاد پروین‌قدس، فرهاد سلیمانی، حسن قائدی و سعید فرجی در گروه عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بنیاد روایت فتح برگزار گردیده بود.سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *