بیانیه دبیر اولین جشنواره سراسری عکس سال ارسباران

بیانیه دبیر اولین جشنواره سراسری عکس سال ارسباران

بنام هستی بخش و زیبا آفرین
سپاس وافر ایزد یکتا را برای توفیق خدمت در عرصه فرهنگ وهنر و برگزاری اولین جشنواره سراسری عکس سال ارسباران در خطه خوبیها و زیبائیها ، سرزمین رشادتها و دلاوریها ، مهد تمدن و فرهنگ غنی و ناب اسلام محمدی(ص)، و به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری که در دیدار از مناطق زلزله زده فرمودند: ارسباران منطقه شجاعت است. و حقیقتا تلاش و فعالیت در این منطقه عشق و ذوق خاصی را می طلبد.
ارسباران علیرغم داشتن سابقه ای دیرین و غنی در فرهنگ وهنر و بهره مندی از همه جلوه های زیبا و مثبت خود هنوز از کمبودهائی در این زمینه رنج میبرد،هنوز خیلی از توانمندیهای آن در عرصه های مختلف از جمله عرصه فرهنگ و هنر بالقوه مانده اند و باید زمینه بالفعل شدنشان فراهم شود. ارسباران میتواند به قطب مهم گردشگری ایران تبدیل شود،ارسباران میتواند در عرصه فعالیتهای اقتصادی،فرهنگی به منطقه ای قابل توجه تبدیل شود و بیش از پیش جلوه کند.و این مهم میسر نمی شود مگر با همت و تلاش وافر همه دلسوزان و همه تلاشگران اعم از مردم و مسئولین عزیز. و در نهایت باید اذعان نمود جشنواره سراسری عکس سال ارسباران در راستای اهداف رویداد مهم تبریز ۲۱۰۸برنامه ریزی شده ومورد توجه مسئولین امر قرار گرفته و  بمنزله یکی از مقوله های مقدماتی و زمینه ساز آن تلقی میگردد.

بیانیه دبیر اولین جشنواره سراسری عکس سال ارسباران

بیانیه دبیر اولین جشنواره سراسری عکس سال ارسباران

  جشنواره عکس سال ارسباران میتواند مثالی کوچک و نطقه شروعی باشد برای رسیدن به آمال و آرزوهای دیرین در ارسباران کهن که با همت و تلاش هنرمندان این خطه و با همدلی و همراهی مسئولین توانست در اولین حرکت خود به صورت ملی و سراسری برگزار شود و امید است با  حمایتهای بیشتر و تلاشی مضاعف هم استمرار یابد و هم در آینده ای نزدیک به برندی جهانی تبدیل شود و ما در رسیدن به این هدف مصمم و جدی هستیم و با ایمان و باوری عمیق میگوئیم که: «این آرزو محقق خواهد شد»
طرح نهائی اجرای جشنواره عکس سال ارسباران در تابستان ۹۵ کلید خورد و پس از برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری با حضور مسئولین استانی و شهرستانی ، فراخوان آن در مهر ماه منتشرگردید. این جشنواره با اهداف مهمی چون:
* شناسائی استعداد های بالقوه در رشته هنر عکاسی و معرفی هنرمندان برجسته در این مسابقه
* زمینه سازی برای شکوفائی هنرمندان فعال در منطقه
* مشارکت دادن نهادهای غیر دولتی (مردم نهاد)و ارگانهای ذیربط در انجام فعالیت هنری در رشته عکاسی
* ثبت زیبائیهای ارسباران درزمینه های آثارو ابنیه تاریخی و باستانی ،طبیعت بکر و زندگی روستائی و عشایری و …
* توجه به نقش تولید و اقتصاد مقاومتی در مشاغل سنتی که اکثر روستائیان و عشایر ارسباران به آنها مشغولند
* توجه به گسترش گردشگری و شناساندن منطقه در جذب گردشگر
* توجه به محیط زیست و حفاظت از جنگلهای زیبا و بکر ارسباران
* تشریح و تبیین فرهنگ و سنن و آداب و رسوم منطقه ارسباران
* نقش منطقه ارسباران در مناسبتهای ملی و مذهبی و دفاع مقدس
* نقش منطقه ارسباران درنشر و  گسترش اسلام ناب محمدی(ص)
* و از اهم اهداف گردآوری مجموعه ای مستند در قالب کتاب عکس از ارسباران
برنامه ریزی و در سه بخش الف)مستند اجتماعی  ب) طبیعت و معماری   ج) شیرینی اهری برگزار گردید و از ویژگی های  مهم این جشنواره علاوه از سراسری بودنش، بومی بودن آن میباشد و به عبارتی عکسهائی مورد پذیرش قرار میگرفت که در منطقه جغرافیائی ارسباران ثبت شده باشد.و این امر موجب میشود تمام هنرمندان عکاس از سراسر کشور جهت عکاسی به این منطقه سفر نمایند واینگونه زمینه برای پیشرفت امر گردشگری در منطقه فراهم آید.
مهلت دریافت آثار با ۲۰ روز تمدید در ۵ دیماه ۹۵ به اتمام رسید و جمعا ۲۱۸۷ اثر از ۱۹۱ عکاس از ۲۰ استان کشور به دبیرخانه جشنواره واصل گردید.آمار تفکیکی هربخش عبارت است از در بخش مستند ۹۶۰ اثر، در بخش طبیعت و معماری ۹۱۳ اثر و در بخش شیرینی اهری ۳۱۴ اثر ؛پس از دریافت کامل آثار بلافاصله با کد گذاری مقدمات داوری عکسها فراهم شد. و در نهایت روز ۱۷ دیماه جلسه داوری با حضور اساتید برجسته آقایان میرعباس آلیاسین،کریم متقی و جلا شمس آذران برگزار گردید.
بر اساس اذعان داوران محترم کیفیت و کمیت آثار ارسالی بیش از انتظار بود بطوریکه در گزینش نهائی مجبور شدند بجای ۵۰ اثر ۶۸ عکس را به عنوان آثار راه یافته از ۴۳ عکاس انتخاب و معرفی نمایند.البته در گزینش نهائی و تطبیق آثار راه یافته با مقررات فراخوان تعداد ۶ اثر حذف و آمار اصلی به ۶۲ اثر از ۴۲ عکاس کاهش یافت.و اما آنچه مایه مباهات و دلگرمی بود حضور قوی و پرافتخار عکاسان شهرستان اهر در این جشنواره بود بطوریکه از ۴۲ عکاس مرحله نهائی تعداد ۱۷ نفر از عکاسان عضو انجمن هنر عکاسی شهرستان اهر میباشند(۴۰درصد) و از لحاظ تعداد آثار راه یافته نیز سهم عکاسان اهر چشمگیر میباشد،۲۶ اثر از ۶۲ اثر(۴۲درصد) و نکته جالب اینکه از ۶ نفر برگزیده نهائی سهم اهر ۳نفر یعنی ۵۰ درصد میباشد.و این امر نشان از وجود پتانسیل قوی در نزد هنرمندان عکاس این خطه پرآوازه میباشد و روزهای درخشان تری را در آینده نوید میدهد.
پس از انتشار اسامی راه یافتگان برنامه ریزی برای برگزاری مراسم اختتامیه انجام گرفت که به علت تاخیری کوتاه در تامین منابع مالی و پس از آن تقارن با ایام انتخابات و ماه مبارک رمضان، نهایتا امروز توفیق حاصل شد تا در خدمت سروران و عزیزان بزرگوار باشیم.
برگزاری جشنواره ای در سطح ملی در شهرستانی مانند اهر حقیقتا کاری سخت و دشوار میباشد و این امر میسر نمیشود مگر با همتی بلند و وحدت وهمدلی همه مسئولین و مردم و در این راستا جا دارد از همراهان و حامیان این جشنواره شامل:
*اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی جناب آقای دکتر محمدپور
*معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تبریز حضرت حجه الاسلام حاج آقا حمیدی
*شرکت صنایع معدنی تولیدی مهر اصل جناب آقای مهندس مقیمی
*شرکت ملی گاز استان و اداره گاز شهرستان اهر جناب آقای دینی و جناب آقای عزیزی
*سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز جناب آقای آذرنیا
*شرکت بانی پاتوق سوغاتی هومینا جناب آقای پیری
* ورنی و گلیم همزبان جناب آقای همزبان
* خیر محترم جناب آقای صولت همت جو
*اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر
*دبیر و سایر عوامل اجرائی جشنواره و همه اعضای تلاشگر انجمن هنر عکاسی شهرستان اهر
که با جان و دل دست ما را گرفتند و دلسوزانه حمایت کردندصمیمانه تشکر و قدردانی بکنیم.
سرافراز و پاینده باشید.با پوزش از همه کم و کاستیهای جشنواره و آرزوی برگزاری جشنواره هائی مطلوب و با کیفیت و در سطح عالی و جهانی.
بهمرام دبیر اجرائی اولین جشنواره سراسری  عکس سال ارسباران

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاتهسایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *