تاثیر مخرب طالبان بر عکاسی افغانستان را نباید نادیده گرفت

آخرین نشست نگاه شخصی در ششمین روز «ده روز با عکاسان» پیرامون نمایشگاه «نیمروز» شکل گرفت و به واکاوی عکاسی هنرمندان افغان پرداخت.

مریم کوهستانی کیوریتور این نمایشگاه در ابتدای این نشست توضیحاتی پیرامون چگونگی سفرش به نیمروز در افغانستان در شرایط ویژه امنیتی ارائه کرد. او گفت: من در این سفر به تنها دانشگاهی که در افغانستان باز بود سر زدم و پیشنهاد کردم تا رشته مجسمه سازی در آن جا دایر شود. این اتفاق باعث شد من با مردم افغانستان در ارتباط باشم و بعد از آن طی چند سفری که به افغانستان داشتم با بسیاری از هنرمندان افغان آشنا شدم و تصمیم گرفتم نمایشگاه تجسمی از این هنرمندان در ایران برگزار کنم که شاید بزرگترین نمایشگاه هنرهای تجسمی هنرمندان افغانستان در کل جهان بود و برای هنر افغانستان تاثیر گذار است.

او ادامه داد: مجموعه عکس های نیمروز حاصل تلاش های ۱۴ یا ۱۵ هنرمند جوان افغان است که به سراغ مدیوم عکاسی رفته اند و شامل ۶۳ عکس بود که در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد. او سپس عکس های از رادا اکبر و رضا سپهری دو عکاس مطرح افغانستانی را به نمایش درآورد و درباره آن سخن گفته شد.

محمد مهدی رحیمیان؛ عکاس و استاد دانشگاه که در این نشست حضور داشت نیز گفت: من با این هنرمندان و در جریان نمایشگاه نیمروز چهار روز در بنیاد تیرافکن زندگی کردم و خوب متوجه نگرش عمیق آن ها به عکاسی شده ام. بد نیست که ۱۰ روز با عکاسان در یک تعامل با کشور همزبان وهم فرهنگ خود شروع کند و تریبون خودش را در اختیار این هنرمندان قرار دهد تا بتوانند درباره کار خود سخن بگویند.

او ادامه داد: عکاس های افغان در گرایش های مختلفی کار کرده اند. وقتی آثارشان را می بینید مشخص است که آموزش های مستقیم و غیر مستقیم دیده اند و هرکدام صادقانه دنیای خود را به شکلی شفاف عکاسی می کنند. هر چند که آن ها مشغولیت فراوان دارند و در برخی اوقات عکاسی می کنند رویکردهای خوبی در حوزه عکاسی مستند دارند و خوشبختانه کارهایی که در حوزه حرفه ای انجام می دهند، متفاوت است.

مجید سعیدی هم در ادامه این نشست گفت: یادمان باشد ما داریم درباره عکاسانی سخن می گوییم که از کشوری آمده اند که عکاسی در آن به عنوان یک جرم ممنوع بوده است. افغانستانی ها قبل از طالبان تقریبا پا به پای ما عکاسی کردند اما تاثیر مخرب طالبان بر عکاسی آن را نباید نادیده گرفت. جنگ همواره موجب شده تا مردم افغانستان از هنر عقب بیافتند.

کوهستانی در پایان این نشست با بیان این که قصد داشتم سندی برای چگونگی هنر معاصر افغانستان به وجود بیاورم گفت: من تنها تلاش کردم تا جریان نوین هنری را که در افغانستان به وجود آمده به واسطه نمایشگاه «نیمروز» نمایش دهم و به ثبت برسانم.آذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *