تاکید بر اهمیت عکاسی شهری

چهارمین نشست نگاه شخصی در نخستین روز «ده روز با عکاسان» با حضور کیارنگ علایی و شش نفر از عکاسان خراسانی که اخیرا نمایشگاه«اِربِن» را در گالری تم به نمایش در آورده بودند برگزار شد.

در ابتدای این نشست کیارنگ اعلایی به اشاره به پروژه یکساله عکاسی شهری که منجر به ایجاد نمایشگاه«اِربن» شد گفت: این نمایشگاه حاصل یک خواست دو طرفه بود که در یک دوره آموزشی اتفاق می افتد. هم شرکت کنندگان با توجه به شرایط و فضایی که در آن قرار داشتند می خواستند به نوعی خود را محک بزنند و هم معلم می خواهد با یک برآورد از کارگاه خود به نوعی حاصل آموزش خود را ببیند.

او ادامه داد: این نمایشگاه یک تفاوت داشت و آن کار کردن روی یک تم متمرکز به عنوان «شهر» بود. این روزها ما عبارت عکاسی شهری را زیاد می شنویم اما متاسفانه بیشتر این عکس ها، زیر شاخه عکاسی خیابانی قرار می گیرند تا عکاسی شهری. در این سال ها چیزی که بسیار مشاهده می کنم پایین آمدن اعتماد به نفس عکاسان جوان به ثبت فضاهای مستند است به نوعی که این شیوه عکاسی دارد به زوال می رسد.

علایی گفت: از دی ماه دو سال قبل در جریان این پروسه قرار گرفتیم و هر سه هفته یکبار جلساتی را می گذاشتیم و در هر جلسه میانگین پانصد تعکس مشاهده می کردیم و تحلیل می کردیم تا به عکس های نمایشگاه رسید.

در ادامه نشست امیر مبارکی از عکاسان حاضر در این نمایشگاه گفت: این که یک استاد با سرفصل سعی می کند به نگاه هنرجو جهت بدهد هم خوب است هم بد.اما کیارنگ علایی در این مسیر بیشتر فردیت ما را شکل داد و داشتن نگاه و سبک ویژه را به ما آموخت تا در دام یکسان شدن نیافتیم. او به ما راه را نشان می داد اما محدودمان نمی کرد به نگاهش خودش به همین دلیل در حین یکدست بودن عکس ها در نمایشگاه نگاه شخصی ما هم شکل گرفت و در آثار پیدا بود.

حمید دلدار دیگر هنرمند این نمایشگاه هم گفت: موضوعی که علایی به ما گفت در ابتدا ساده و کلی به نظر می رسید اما بسیار سوژه سختی برای عکاسی بود. مثل یک طفل با این پروژه بزرگ شدم و حس می کنم درک درستی از تفاوت عکاسی شهری و خیابانی پیدا کرده ام. یاد گرفتم که در فضای شهری ساختارشکنی کنم، خوبی یا بدی را نشان ندهم بلکه کاری کنم که دید و چشم شهری ما باز تر شود.

سجاد موسوی هم در ادامه نشست گفت: نکته مهم کار کیارنگ علایی اهمیت داشتن نگاه فردی عکاس و جهت ندادن به ما بود. چیزی که در عکس های ما نمود داشت و اگر به آن خوب نگاه کنید این حسن را در آن ها می یابید.

علایی در ادامه پس از نمایش دادن عکس های این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه حوزه های مختلف عکاسی شهری مورد نظر بود.عکاسی که در آن تاکیدی بر انسان نباشد و مانند عکاسی خیابانی عکاس درگیر لحظه های آنی نشود. ممکن بود اگر بخواهم برای یک جشنواره از میان این عکس ها، تعدادی انتخاب کنم به تعداد انگشتان یک دست می رسید اما انتخاب عکس برای نمایشگاه آن هم پس از یک دوره آموزشی همراه با مصلحت هایی از همان جنس آموزش است. امروز که عکاس شدن به واسطه یک دوربین معمولی و صفحه اینستاگرام ساده شده ما برای این که در گودال نیافتیم باید سنجیده تر عمل کنیم تا ۳۰ سال بعد مشخص شود که چه چیزی به دنیا اضافه کردیم.آذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *