تغییر نگاه به عکاسی مستند با نورپردازی

عباس عرب زاده در نشست نگاه شخصی «ده روز با عکاسان» نحوه عملکرد خود در عکاسی را تشریح کرد.

او در ابتدای این نشست گفت: من زمانی به جز نماهای داخلی هیچ عکس بیرونی را جز در اوقات گولدن تایم عکاسی نمی کردم. چون اعتقاد داشتم عکاسی در غیر از آن ساعت به درد من نمی خورد. در همان سال ها در سفری به خراسان شمالی رفتم و از قضا با گورستانی ۱۲۰۰ ساله در منطقه سپید چاه برخوردم که همه می گفتند برای عکاسی فضایش بی نظیر است. به آن جا رفتم اما به خاطر این که نور مورد نظرم نبود از دستیارم خواستم که فکر عکاسی کردن را از سر بیرون کنیم و محل را ترک کنیم.

عرب زاده گفت: چندی بعد یکی از دوستانم گفت که برای سفری به شمال او را همراهی کنم و عکس بگیرم. من امتناع کردم و گفتم هوای شمال ابری است. او گفت:«تو چه جور آدمی هستی که هوای ابری یا آفتابی در عکس گرفتنت تاثیر دارد.گفت چرا خود را به آب و هوا سپرده ای.»این اتفاق مرا سخت به فکر فرو برد تا سال ۹۲ که بار دیگر به خراسان شمالی سفر کرده بودم.باران شدیدی می بارید و من به دستیارم گفتم الان وقت عکاسی از گورستان سپید چاه است. او بسیار تعجب کرد و گفت چرا حالا؟

این عکاس گفت: من تصمیم گرفتم خودم را شکست بدهم. من آن روز با یک نور ساده فلش تصمیم به نورپردازی گرفتم و عکس های فراوانی را با آن نورها ثبت کردم. این در واقع ریشه شروع نورپردازی در عکس های من بود و من بعد تر مجموعه های دیگرم چون «خالد نبی» و «مردگان در آرامش» و همین مجموعه زار را با این روش گرفتم.

او گفت: من دخالت عکاس در تغییر فضا را آزاد می دانم و اگر عکاسی در ساخت فضا دخالت نکند اشتباه کرده است. عکاسی زمانی به عنوان ثبت عینی مطرح بود که به هنر بدل نشده بود. من نمی روم به مکانی تا از یک اتفاق عکس بگیرم. می روم تا با اضافه کردن امری به خود عکاسی کنم.

عرب زاده گفت: من نگاهی فرمالیستی دارم و به عقیده من یک اثر باید فرم داشته باشد وگرنه مفاهیم دارند از ازل تکرار می شوند و مهم نیست. من با نورپردازی فضای یک اتفاق را تغییر می دهم. در چیدمان صحنه ها به خصوص در عکس های مستندم هیچ دخالتی ندارم. با نور جزئیات را بیرون می کشم. با نورپردازی بافت یک شی یا هر چیزی به درستی نمایان می شود. در واقع شما اگر مجموعه زار را ببینید این مجموعه حاصل برگزاری یک مراسم است به علاوه نورپردازی من.

این عکاس گفت: معتقدم ما باید ایرانی عکاسی کنیم و عکس هامان بویی از این سرزمین داشته باشند. به این شکل ما می توانیم به عکس هایمان شخصیت بدهیم.آذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *