تور مجازی نمایشگاه عکس «کدخدایان دریاچه» لیلا صبوری در داخل کشتی‌ مداین، بندر شرفخانه

پرتره‌هایی از ناخدایان دریاچه‌ی ارومیه که طی سال‌های ۹۶-۹۵ در محیط زندگی آن افراد توسط لیلا صبوری عکاسی شده است.

لیلا صبوری کارشناسی ارشد مردم شناسی، در بیانیه‌ی نمایشگاه آورده است:
“درياچه اروميه را نمي‌توان با مرز تعريف کرد. درياچه جزئي از کل هستي است. خشک شدن درياچه، بخار شدن آب و به جا ماندن نمک نيست، از بين رفتن بخشي از هويت انسان است. خشک شدنش، حزني است که خواسته و ناخواسته بر زندگي نشسته است. انسان بي‌خاطره و بي‌حافظه امروز خواستِ شناخت خود را دارد و در اين جستجو هر روز از طبيعت دور مي‌شود. غافل از اين که انسان طبيعت است. همانند درياچه، انسان نيز جزئي از کل هستي است.
کشتي‌سازها، ناخداها و ملوان‌هاي درياچه به بهانه‌ي کار، سال‌ها با درياچه زندگي کرده‌اند. بسياري از ما، سوار کشتي‌هايشان شده‌ايم. چشم‌هاي آن‌ها زماني طولاني درياچه را نگريسته‌اند. لحظه‌هايي ناب با درياچه داشته و بخش بزرگي از حافظه‌ي درياچه را با خود دارند. مرداني که با کم شدن آب درياچه به وادي فراموشي سپرده شده‌اند. همان‌هايي که روزگار پر آبي درياچه ترسشان از طوفان و گم شدن کشتي‌شان بود و در خيال‌شان نمي‌گنجيد روزي باد درياچه را با خود ببرد و کشتي‌هايشان در نمک بنشيند.
در اين مجموعه عکس در جستجوي ناخدايان بوده‌ام؛ دريا هنوز در خواب‌هاي اين مردان، پر از آب است. ناخدايان تاريخچه شفاهي از روزگار پرآبي دريا را در سينه خود دارند.
محل نمایش مجموعه عکس کدخدایان دریاچه، داخل کشتی‌ به نمک نشسته، در بندر شرفخانه است. تا بار دیگر ناخدایان دریاچه و مسافرها به کشتی‌ها برگردند. با یاد تمام خاطره‌هایی با دریا داشته‌اند.”

تور مجازی از: جلال سجودی

Result

برای مشاهده تور به صورت تمام صفحه اینجا را ببينيد

گفتنی است این نمایشگاه از ۲۴ الی ۲۷ آبان، در محل بندر شرفخانه، خیابان ساحل، اداره بنادر و دریانوردی، اسکله، کشتی مداین ها جهت بازدید عموم دایر بود.جلال در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده و به زبان های انگلیسی و ترکی استانبولی مسلط است. به عکاسی و ترجمه علاقه دارد و در عکاسی ژانر های منظره و معماری را دوست دارد. از به اشتراک گذاشتن مطالب جدید با دیگران لذت می برد. ساخت تورهای مجازی سایت نیز کار اوست. برای تماس با جلال روی لینک های زیر کلیک کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *