جمعی از هنرمندان عکاس از «صدای انقلاب» دیدار نمودند

جمعی از هنرمندان عکاس تبریز بمناسبت بزرگداشت سالروز حماسه تاریخی نه دِی، روز پنجشنبه شانزدهم دی ماه در یک فضای صمیمی از استاد اسفندیار قره باغی “صدای انقلاب” دیدار بعمل آوردند.

در این دیدار صمیمی که جمعی از اساتید و هنرمندان حوزه عکاسی و موسیقی تبریز حضور داشتند؛ استاد قره باغی به بیان خاطرات خود از یک عمر حضور در هنر موسیقی افزود:بعد از انقلاب متأسفانه موسیقی بلاتکلیف بود و کشور درگیر موضوعات و مسائل خاصی بود، تا ملت آمدند برنامه‌ها را پیاده کنند و افکارشان را پیش ببرند جنگ آغاز شد و مملکت زیر بمباران رفت. ما در آن برهه تاریخی فکر کردیم و به این نتیجه رسیدیم که کشور نیاز به داروی خاص دارد؛ راهی را انتخاب کردیم و با تمام توان گفتیم با موسیقی می‌‌توانیم به جبهه‌ها کمک کنیم.

وی افزود: بچه‌های باغیرت دیندار از سراسر کشور در حالی که حتی آموزش نظامی هم ندیده بودند برای دفاع از خاک و ناموس شان راهی جبهه‌ها شدند و ما هم مسؤل تدارکات آنها شدیم که برای آنها به جای کالا روحیه بفرستیم، متأسفانه در آن زمان شورای سرپرستی صدا و سیما اجازه پخش موسیقی را نمی‌دادند و می‌گفتند موسیقی حرام است. ما در میان همین مباحث ارکستر تشکیل دادیم، آهنگساز و نوازنده جمع کردیم و بدون چشم‌داشت مالی شروع به ساختن سرودها کردیم و خانه و خانواده را کنار گذاشتیم و مشغول تولید شدیم.

قره باغی ضمن بیان اینکه در مجموعه صدا و سیما بیش از پانصد اثر را ساخته ام افزود: در سال ۶۱ که بنده مسئول واحد تولید موسیقی در صدا و سیما بودم بیش از پانصد قطعه موسیقی تولید داشتیم؛ در آن زمان سیداحمد آقای خمینی آمدند و گفتند چرا بر روی موضوعات ضد استکباری کار نمی‌‌کنید. همان موقع مرحوم آقای سبزواری شعر «آمریکا ننگ به نیرنگ تو» را سرودند که آقای احمد علی راغب هم آهنگی برای آن نوشتند و بنده هم آن را خواندم. تمام مدت زمانی که این  کار ساخته شد به ۴۸ ساعت هم نمی‌رسد. همه زحماتی که در آن دوره کشیدیم در واقع عشق و اعتقادی بود که پایش ایستاده بودیم. بعد از انقلاب با حضور در واحد موسیقی سازمان صدا و سیما قطعات مختلفی را آهنگسازی، تنظیم و اجرای آواز را برععده داشته ام و این ثمره یک عمر فعالیت من در عرصه موسیقی است که بیشتر آنها در حوزه انقلاب، دفاع مقدس، سرود های مناسبتی است که در یک بازه زمانی مناسب تولید شده است، اما غافل از اینکه وقتی مراجعه کردم برای تهیه یک نسخه از آثارم برای نگهداری در آرشیو خودم، بیش از ده قطعه از آثارم را نتوانستند پیدا کند و برای من بدهند و خود می دانم که نسخه اصلی آثارم در مرکز آرشیو موسیقی سازمان هست و این اتفاق برای من انعکاس خوبی ندارد.

ایشان ضمن گلایه از نبود بستر مناسب برای فعالیت موسیقی افزود: در حال حاضر مسیر فعالیت موسیقی سازمان های فرهنگی هنری، منحصرا به صدور مجوز به اجرای کنسرت های موسیقی است که بیشتر این کنسرت ها ضمن صدمه بر پیکره فرهنگی، قهرمان سازی برخی از خوانندگان زیر زمینی، جذب مخاطبان خاص و جذب عواید مادی ثمره ای دیگری نداشته است و با این اتفاق این سازمان ها از مسیر و رسالت اصلی خودشان که حمایت از هنر و هنرمندان موسیقی اصیل است، غافل هستند.

در این جلسه صمیمی هادی فائزی رئیس قشر راهبردی هنرمندان استان آذربایجانشرقی با بیان حق شناسی از مقام هنری استاد اسفندیار قره باغی افزود: اساتید فرهنگ و هنر سرمایه اصلی جامعه هنری کشور هستند که الزاما جامعه کنونی بواسطه تهاجمات فرهنگی به حضور و تجربه این قشر معظم نیازمند است و بهره گیری از علم و کوله بار تجربه یک عمر این عزیزان، می تواند به ثمر نشستن اهداف فرهنگی و هنری اصیل کشورمان گردد.

فائزی همچنین از شکل گیری فعالیت های گروه های هنری در سازمان بسیج هنرمندان خبر داد و افزود: به حول قوه الهی و همدلی دوستان شاهد شکل گیری فعالیت های موسیقی در حوزه بسیج هنرمندان هستیم که در این راستا از زحمات استاد قره باغی و استاد میرزا زاده نهایت سپاسگزاری خود را اعلام نموده و مطئمن هستیم در معیت این اساتید بتوانیم سهم خود را از مطالبه عمومی که در مقوله فرهنگ در حوزه موسیقی بلاتکلیف مانده به سرانجام برسانیم.

مدیر بسیج هنرمندان تبریز افزود: ارزش گذاری و تکریم هنرمندان یکی از وظایف بلا شک دستگاه های فرهنگی و هنری می باشد، بنده در برخی از سفرهایم افتخار همراهی با استاد قره باغی را داشته ام و در این اساس در شهرهای مختلفی از کشور ایشان اجرای برنامه داشته و یا در کنار برنامه های ملی به اجرای موسیقی پرداخته اند در حاشیه این مراسمات شاهد استقبال بی نظیر مستطمعین را دیده ام که چطور با استاد مواجه هستند، اما غافل از اینکه در شهر خود بصورت غریبانه زندگی می کنند.

در پایان این دیدار از طرف بسیج هنرمندان تبریز هدایایی به رسم یادبود به استاد قره باغی اهدا گردید.

اسفندیار قره باغی در اول بهمن ۱۳۲۰ در محله قره باغی های تبریز به دنیا آمد. او پس از گذراندن دورهٔ اول متوسطه در دبیرستان بدر تهران، به تبریز مراجعت کرد و از سال ۱۳۳۸ وارد هنرستان موسیقی گردید و در خرداد ماه سال ۱۳۴۳ فارغ‌التحصیل و به عنوان معلم موسیقی در مدارس کرمانشاه به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. اواخر سال ۱۳۴۷ به تهران منتقل و در گروه اُپرای تهران مشغول گردید، ضمن خوانندگی در گروه کُر اُپرای تهران پس از عزیمت و بازگشت از ایتالیا، با عنوان سولیست باس اُپرای تهران، نقش‌های بسیاری را در اجرا‌های مختلف عهده‌دار شد.

قره‌باغی دارای مدرک معادل دکترای آواز کلاسیک (درجه ی یک هنری) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.

ترومپت، ساز تخصصی اوست ولی با پیانو و ویولن نیز آشنایی دارد. به طوری که در کنار آموزش آواز، سال‌ها به تدریس این سازها نیز پرداخته‌است. قره باغی پس از انقلاب اسلامی، در سازمان صدا و سیما به همکاری با واحد موسیقی سازمان درآمد و در زمینهٔ سرودهایی با مضمون جنگ فعال شد. در مدت هشت سال جنگ، بیش از هشتصد سرود ساخت و در ایفای سلو و گروه کُر آن‌ها نقش مهمی داشت.

رهبری گروه کُر تالار وحدت، رهبری گروه کُر صدا و سیما، رئیس مرکز سرود و آهنگهای انقلابی، ریاست کمیته آواز کلاسیک خانه موسیقی، مسئول موسیقی رادیو و نایب رئیس کانون هنرمندان ایران از جمله سوابق مسئولیتی او محسوب می‌شود.

اوّلین اجرای رادیویی وی در سال ۱۳۵۰ سرود ای ایران بود که با همکاری ارکستر بزرگ رادیو تلویزیون ملی ایران با رهبری فرهاد فخرالدینی انجام گرفت. او در سالهای اخیر قطعاتی حماسی با عنوان‌های سمفونی ارس و سمفونی خلیج فارس را آهنگسازی کرده و خوانده است. اما بی‌تردید اثری که بیش از هر کار دیگر او، از صدا و سیمای ایران پخش شده، سرود آمریکا، آمریکا، ننگ به نیرنگ تو با صدای اوست که موسیقی آن را احمد علی راغب ساخته و شعر آن را حمید سبزواری سروده ‌است. او در چند فیلم هم به عنوان خواننده، نوازنده و یا بازیگر حضور داشته است.

آذر ماه سال جاری کتاب “متولد بهمن” خاطرات فعالیت های موسیقی استاد اسفندیار قره باغی که توسط روح اله رشیدی به رشته تحریر در آمده است و توسط نشر معارف انتشار یافته در تبریز رونمایی گردید.
“استاد اسفندیار قره باغی” بواسطه تولید و اجرای سرودهای انقلابی با عنوان “صدای انقلاب” شناخته می شود.آذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *