عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی و صنعتی شاخه بسیار جذاب از عکاسی است که عکاس از محصولات، کالاها، تولیدات و خدمات افراد یا شرکت ها عکسبرداری می‌کند و وظیفه دارد محصولات و یا خدمات را به صورت کامل و با کیفیت بهتر نشان دهد؛ عکاسی تبلیغاتی و صنعتی را می توان تلفیقی از دانش گرافیک و هنر عکاسی دانست که اصولا در پی سفارش یک شرکت، کارخانه و یا اداره صورت می پذیرد و به نمایش محصولات و روند تولید یا تجهیزات کارخانه ای می پردازد که اهداف متفاوتی را دنبال می کند. البته عکاسی صنعتی تفاوت های بسیاری با عکاسی تبلیغاتی دارد.

تفاوت اساسی عکاسی صنعتی با تبلیغاتی در این است که در عکاسی صنعتی، عکاس صرفا به ویژگی های واقعی محصول و یا فضای صنعتی می پردازد و هدف او تنها نمایش شرایط و ساختار حقیقی محصول بوده و در تلاش است تا برتری محصول را نسبت به موارد مشابه نشان دهد. ازین منظر عکاسی صنعتی را می توان به نوعی مستند نگاری و تهیه شناسنامه آثار و محیط در نظر گرفت.

یک عکاس صنعتی سعی دارد تا تمامی ویژگی های محصول را بی کم و کاست به تصویر بکشد و به بیانی مستند کند. به عنوان مثال کارخانه ای محصول تخصصی تولید می کند که بازار فروش عام نداشته و به تعبیری در سبد خرید خانواده قرار نمی گیرد، بلکه کاربردی صنعتی دارد و مشتری آن در بازار صنعت است. در چنین شرایطی کارخانه برای ارائه محصولش نیازمند عکسی است که بدور از هرنوع حواشی به بیان دقیق جزئیات و شکل واقعی محصول بپردازد؛ پس به سراغ عکاسی صنعتی از محصولاتش می رود. اگرچه عکاسی صنعتی را مشابه مستند نگاری در نظر گرفتیم، اما ذکر این نکته ضروری است که عکاس صنعتی وظیفه دارد به پیروزی مشتری اش در بازار رقابت کمک کند؛ به این معنا که ضمن ثبت دقیق مشخصات محصول، ویژگی های مثبت آن را برجسته تر و بارزتر کند.

درکنار عکاسی صنعتی، شاخه ی دیگری از عکاسی قرار دارد که آن را با عنوان عکاسی تبلیغاتی یا عکاسی تجاری می شناسیم. هدف از عکاسی تبلیغاتی تشویق و جذب خریدار و بازاریابی محصولات بوده و عکاس مجاز است تا حدودی اغراق کرده و در فضاها و محصولات تغییر و تحول ایجاد کند و حتی عکاس سلایق و تفکر خود را در عکس می گنجاند و اجازه اغراق و بزرگنمایی دارد.

در عکاسی تبلیغاتی، عکاس محصول را در فضایی جذاب، دلنشین و گیرا قرار می دهد و به کاربری آن اشاره می کند، و در نهایت سعی بر این دارد تا مشتری یا خریدار را ترغیب کند که خود را در فضایی مشابه تجسم کرده و وادار به خرید محصول شود. در عکس های تبلیغاتی حتی از حضور ستارگان محبوب سینما، تلویزیون، ورزش، و … نیز می توان استفاده کرد؛ با این تصور که هواداران آن فرد بخش بزرگی از بازار خرید را تشکیل می دهند.

دقت در جزییات:
هر عکس تبلیغاتی یک داستان برای گفتن دارد. کوچک‌ترین جزئیات در تصویر می‌تواند بر نظر بیننده که در این اینجا در واقع مشتری محصول به حساب می‌آید، تأثیر بگذارد. بنا‌براین در عکاسی تبلیغاتی بیش از هر مؤلفه دیگری باید بر روی جزییات دقت داشت. این که چه رنگی در پس زمینه محصول بهتر است به کار گرفته شود و یا اینکه محصول در کجای کادر قرار بگیرد و چه الما ‌هایی در تصویر آن را همراهی کند، اینها مؤلفه هایی هستند که با به‌کارگیری درست آنها و با کمی خلاقیت می توان بهترین و موفق ترین عکس های تبلیغاتی را آفرید. البته هرچند که در کلام به ظاهر بسیار ساده م ‌آید، ولی مسلما مهارت یافتن و متخصص شدن در این شاخه نیز مانند تقریبا تمام حوزه‌ها، به تمرین، ممارست و کسب تجربه زیاد نیاز دارد.

همه‌چیز بستگی به نورپردازی دارد
مهم ترین نکته در عکاسی تبلیغاتی که باید به آن توجه کرد نورپردازی آن است. معمولاً عکاسی تبلیغاتی در استودیوها با فلاش های استودیویی انجام می شود؛ بنابراین با تعیین موقعیت و کیفیت نور‌ها می‌توان به نورپردازی موردنظر و بهتر خود رسید. استفاده از فیلترهای پولارایزه و یک رفلکتور کوچک می تواند کار را بسیار به جلو بیندازد؛ به علاوه با توجه با اینکه احتمالاً از چند شاخه نور باید استفاده کرد، خواندن روشنایی هرکدام از فلاش ها الزامی است و باید یک نورسنج نیز در اختیار داشت. هم‌چنین جهت تنظیم وایت بالانس یا همان بالانس سفیدی و نوردهی دقیق، استفاده از یک کارت خاکستری و کالرچکر نیز توصیه می شود.

رنگ یکی از مهم‌ترین مؤلفه ها در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است
هرکدام از رنگ ها ازلحاظ هنری و بصری احساس و بیان خاصی را در مخاطب تداعی می کند. بنابراین یک رنگ به خصوص به تنهایی می تواند هارمونی جذابی را به تصاویر شما ببخشد. اغلب شرکت ها دارای یک رنگ یا رنگ های اختصاصی (رنگ سازمانی) هستند و آرم و لوگوی آنها نیز با ترکیبی از همان رنگ یا رنگ ها طراحی و ساخته می شود. استفاده از همین رنگ ها در عکس تبلیغاتی نیز معمولاً نتیجه مثبتی را به‌ همراه خواهد داشت.

تجهیزات مناسب، برگ برنده
در عکاسی تبلیغاتی بر خلاف دیگر ژانر‌های عکاسی، به همراه داشتن یک سری تجهیزات کاملاً ضروری به نظر می رسد. لنز ماکرو اولین ابزاری است که هر عکاس تبلیغاتی بهتر است با خود همراه داشته باشد. چرا که معمولاً باید عکاسی در فواصلی نسبتاً نزدیک نسبت به سوژه انجام شود و به همراه نداشتن لنز ماکرو، کمی مشکل ساز می‌شود. استفاده از فیلتر پولارایزه نیز رفله ها و بازتاب های ناخواسته از سطح محصول را تا حدودی کنترل می‌کند. همچنین با توجه به اینکه معمولاً در نورپردازی تبلیغاتی، نور ملایم و نرم بیشتر به کار می آید باید سافت باکس را نیز در تجهیزات خود اضافه کرد.
یکی از اساسی ترین کاربردهای عکس های صنعتی و تبلیغاتی را می توان در طراحی کاتالوگ ها، بروشورها و حتی تراگت های شرکت ها و همچنین فروش اینترنتی محصولات دانست.

مجموعه ما همیشه سعی بر این داشته تا در خلق عکس های صنعتی و تبلیغاتی، تلفیق علم، هنر و اجرای دقیق را بکار گیرد و امروزه مدعی هستیم پس از کسب دانش و مهارت و همکاری با برندها و تولیدکنندگان معتبر کشور، در زمینه های مختلف عکاسی صنعتی و تبلیغاتی، نظیر عکاسی مواد غذایی و رستوران ها، عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی، عکاسی لوستر، عکاسی پوشاک، عکاسی از هتل، عکاسی مبلمان، عکاسی جواهرات، عکاسی کارخانه و خط تولید، عکاسی ۳۶۰ درجه و… حرفی برای گفتن دارد.

با ما در تماس باشید تا محصولات شما را درست معرفی کنیم.