فاطمه بهبودی

عکاس ایرانی در جشنواره «لومیکس»

مجموعه عکس «زندگی پس از شوک» فاطمه بهبودی که شامل عکس‌های مستند از سه زلزله بزرگ ایران است به ششمین جشنواره عکاسی لومیکس راه یافت.

فاطمه بهبودی عکاس خبری و مستند اجتماعی که به ششمین جشنواره عکاسی لومیکس برای عکاسان خبری جوان راه یافته است در این باره به مهر گفت: جشنواره عکاسی لومیکس برای عکاسان خبری جوان با تاکید بر عکس‌های خبری برگزار می‌شود که در این دوره (سال ۲۰۱۸) پروژه‌های ۶۰ عکاس از سراسر جهان برای نمایشگاه آن انتخاب شده است و در هانوفر آلمان روی دیوار می‌رود.

او در توضیح بیشتر مجموعه یا پروژه عکاسی خود بیان کرد: پروژه عکاسی من با عنوان «زندگی پس از شوک» درباره سه زلزله بزرگ ایران در سال ۲۰۱۲ تبریز، ۲۰۱۳ بوشهر و ۲۰۱۷ کرمانشاه است.

بهبودی با اشاره به دغدغه اصلی‌اش در این پروژه عکاسی مستند که بی‌توجهی نسبت به ایمنی برابر زلزله است، گفت: «زندگی پس از شوک»، دغدغه اصلی من درباره زندگی ایرانی‌ها و زلزله است چون با وجود اینکه ۹۰ درصد از خانه‌های ایرانی‌ها روی خط زلزله قرار دارد و تقریبا بیشتر آمار کشته در زلزله‌های جهان متعلق به ایران است، باز هم به این موضوع بی‌توجه هستند و این دغدغه من بود که چرا ایرانی‌ها به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند.

او در پاسخ به اینکه چرا عکس‌هایش سیاه و سفید هستند، نگاهش به این نوع وقایع را سیاه و سفید دانست و توضیح داد: به دلیل شوک ناگهانی زلزله و اثر تلخ آن بر زندگی مردم ترجیح دادم این پروژه عکاسی بلندمدت را سیاه و سفید کار کنم.

علاوه بر این در مجموعه عکس‌های اینچنینی، اغلب رنگ نمی‌تواند کمکی ششمین جشنواره عکاسی لومیکس برای عکاسان خبری جوان، ۳۰ خرداد تا ۳ تیرماه (۲۰ تا ۲۴ ژوئن) در هانوفر آلمان برگزار می‌شود.

فاطمه بهبودی پیش از این دو نمایشگاه عکس در مالزی و میانمار برگزار کرده است. او همچنین با مجموعه عکس‌ «مادران انتظار» در مسابقه ورلدپرس فوتو ۲۰۱۵ شایسته تقدیر شناخته شد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *