مسابقه عكس و آثار چند رسانه‌ای "فرهنگ اقوام و مردم ايران" در متروی تهران به ايستگاه آخر رسيد

مسابقه عكس و آثار چند رسانه‌ای “فرهنگ اقوام و مردم ايران” در متروی تهران به ايستگاه آخر رسيد

برندگان مسابقه عكس و آثار چند رسانه‌ای “فرهنگ اقوام و مردم ايران” در متروی تهران مشخص شدند.

نخستين مسابقه فرهنگی و هنری عكس و آثار چند رسانه‌ای (مولتی‌مديا) “فرهنگ اقوام و مردم ايران” پس از بررسی آثار ارسال شده توسط هيأت داوران و معرفی نفرات برتر به كار خود پايان داد.

مدیر عامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران در خصوص اهداف برگزاری این مسابقه گفت: با توجه به حضور طیف گسترده و متنوعی از اقوام و فرهنگ‌های مختلف کشورمان، در مترو تصمیم گرفتیم تا از ظرفیت مناسب گذرگاه‌های فرهنگی مترو برای معرفی بیشتر فرهنگ و آداب و رسوم اقوام به شهروندان و مسافران استفاده کنیم.

به همین منظور در نظر گرفتیم تا از نگاه مسافران به معرفی فرهنگ و آداب رسوم مردم عزیز کشورمان بپردازیم.

علی عبدالله‌پور به حمایت شرکت بهره‌برداری متروی تهران از جامعه هنرمندان اشاره کرد و افزود:‌ این مسابقه زمینه مناسبی برای بروز خلاقیت و علاقمندان به هنر عکاسی و آثار چند رسانه‌ای است علاوه بر این گنجینه ارزشمندی از تصاویر و آثار چند رسانه‌ای را برای نمایش عمومی در اختیار خواهیم داشت که هم از طریق برپایی نمایشگاه‌ها و گالری‌های عکس در معرض تماشای مسافران قرار می‌گیرند و هم از طریق نمایشگرهای داخل قطار و ایستگاه‌های مترو به تماشا گذاشته خواهد شد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بسیاری از مردم از مترو به عنوان وسیله‌ای مطمئن، راحت و ارزان استفاده می‌کنند و این موقعیتی است که از مترو به عنوان فضای فرهنگی و پیام رسان استفاده کنیم.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شركت بهره‌برداری متروی تهران و رييس جشنواره مسابقه عكس و آثار چند رسانه‌ای “فرهنگ اقوام و مردم ايران” با اعلام اين خبر گفت: به همت معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شركت بهره‌برداری متروی تهران و با مشاركت مركز ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداری و آژانس عكس تهران و بنا بر برنامه ريزي هاي صورت گرفته توسط شوراي سياست گذاري مسابقه كه متشكل ازافشین شاهرودی( هنرمند عکاس)، اسماعیل عباسی (پژوهشگر عکاسی و مترجم)، دکتر ناصرفکوهی(انسان شناس ونظریه پرداز جامعه شناسی)، دکترجوادصفی نژاد(پژوهشگر، تاریخ شناس اقوام وعشایرایران)، امید محدث(معاون مرکزارتباطات واموربین الملل شهرداری تهران) و حسن غفاری(عکاس مردم نگار) بوده است،نخستين دوره اين مسابقه برگزار گرديد كه پس از فراخوان سراسری در مجموع تعداد ۲۱۵۰ اثر در دو بخش عکس و آثارچندرسانه‌ای به دبيرخانه جشنواره ارسال شد. سيد مجتبی تقوی‌نژاد افزود: از اين تعداد، ۱۱۸ اثر در بخش عكس و ۷ اثر در بخش چند رسانه‌ای به بخش نهايی راه يافتند كه در نهايت و با نظر هيأت داوران متشكل از فرهاد ورهام، امیرعلی جواديان، مرتضی پورصمدی، فريدون قربانی و عبدالخالق طاهری ۸ اثر در بخش عكس و ۲ اثر در بخش چند رسانه‌ای به عنوان آثار برتر انتخاب و جوايزی شامل تنديس مسابقه، ديپلم افتخار و جايزه نقدی ۶۰ ميليون ريال براي بخش چند رسانه‌ای و ۵۰ ميليون ريال برای بخش عكس به برندگان اهدا گرديد.

وي در خصوص چاپ آثار راه یافته درقالب کتاب مصور مسابقه و هم‌چنين نمايش آن در گذرگاه‌های فرهنگی مترو تصريح كرد: چاپ آثار برگزيده مسابقه در قالب كتاب و نمایش این آثار در فضای نگارخانه‌های عمومی ایستگاه‌های مترو باعث آشنایی همگان با جلوه‌های اصیل فرهنگی ایران شده وموجب اتحاد و همبستگی‌های قومی در سطح ملی می‌شود. نگهداری و حفظ عکس‌ها و آثار چند رسانه‌ای این مسابقه بدون شک اسناد تصویری مهم و معتبری نیز برای مطالعات اجتماعی و مردم‌شناختی ایران در آینده خواهد بود.

تقوي‌نژاد خاطر نشان كرد: به دليل شرايط بحرانی بيماری كرونا و رعايت دستورالعمل‌های بهداشتی از برگزاری مراسم اختتاميه خودداری به عمل آمد و جوايز برندگان در اولين فرصت ارسال می‌شود.

حسن غفاری، دبير نخستين مسابقه عكس و آثار چند رسانه‌ای “فرهنگ اقوام و مردم ايران” در متروی تهران نيز با اعلام نفرات برگزيده گفت: در بخش عكس آقايان احمد تاجی، محمد قائدی، اسحاق آقايی، سعید قاسمی، امير عنايتی و اصغر بشارتی و خانم‌ها ژاله بهرامی، عرفانه سعيديان و در بخش چنر رسانه‌ای نيز آقايان محمدرضا دهستانی و محسن كابلی به عنوان نفرات برتر اين مسابقه انتخاب شدند. وی به بيانيه پايانی هیأت داوران اشاره كرد و افزود: هیأت داوران وظیفه انتخاب و داوری آثار را به عهده داشتند که به دليل تعداد فراوان آثار ارسالي به دبيرخانه مسابقه انتخاب آثار برتر کار دشواری بود. در تعدادی از عکس‌های رسیده، نوعی از چیدمان آزاردهنده وجود داشت، اضافه کردن اشیاء، قرار دادن انسان ها در موقعیت و مکان هایی که هیچ منطقی برای حضور آن ها وجود نداشت به عکس و هم به مضمون لطمه جدی زده بود.

شاید ورود دوربین دیجیتال، نوعی از هیجان، عجله و کثرت در عکس زیاد گرفتن از یک موضوع باعث عدم وقت به جزئیات، نور، جغرافیا و سایر عواملی تشکیل دهنده تصویر بشود. وی خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم، برای تنومند کردن تخیل نیاز به مطالعه، خوب دیدن، کمک گرفتن از سایر دانش‌ها، خواندن شعر، دیدن نقاشی، توجه به جزئیات، تمرکز و داشتن اطلاعات قبلی راجع به برخی سوژه‌ها و آئین‌ها رهگشا باشد.

نقد و بررسی ها

  • 4
  • 10
  • 3
  • 10
  • 3
  • 6

    Score

    برندگان مسابقه عكس و آثار چند رسانه‌ای "فرهنگ اقوام و مردم ايران" در متروی تهران مشخص شدند. نخستين مسابقه فرهنگی و هنری عكس و آثار چند رسانه‌ای (مولتی‌مديا) "فرهنگ اقوام و مردم ايران" پس از بررسی آثار ارسال شده توسط هيأت داوران و معرفی نفرات برتر به كار خود پايان داد.


سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *