نقد عکس | نیمه پنهان | نوشته: موسی احمدی زاده

عکاس: سباستیائو سالگادو | Sebastião Salgado
عنوان: نیمه پنهان
نوشته: موسی احمدی زاده

با دیدن جمعیتی فشرده از مهاجرین در پشت سیم خاردارهای در هم تنیده می توان اندیشید که چطور انسانها برای رسیدن به یک زندگی ایده ال مسیر ناگواری را برای فرار از تنگناهای زندگی شان تحمل می کنند . اشفتگی و اضطراب در تمامی چهره ها حکم فرماست. نگاه های مبهم از پشت حصار سیمی به هر سمت سویی برای رهایی، در حال دویدن هستند .نگاه خیره کننده پسر بچه ای از آن سوی مرز سریع، بی واسطه و بی نقاب است . کودک به چه چیزی فکر می کند؟ او از سیاست و یا مهاجرت چه می داند؟ آیا به اجبار بازیگر داستان مهاجرت شده است؟

همزمان تقابل دنیای خشن سیاست و جهان راز آلود کودکانه ،در این تصویر دور از ذهن نیست.

به نظر دیدگان غم زده او از جنس دنیای کودکانه، زیاده خواهی های سیاستمداران را هدف انتقاد شدید قرار میدهد.

در این همهمه و آشفتگی حک شده بر صورت ها ،فقر امنیت و سرنوشت نامعلوم مهاجران؛ نگرانی مضاعف تری را در نیمه پنهان تصویر آشکار میکند این نیمه پنهان ، تفسیر عمیق تری از سرنوشت نامعلوم مهاجران و حتی هم سفر شدن با مرگ را به همراه دارد.

چالش مهاجرت ، سباستیائو سالگادو برزیلی را مصمم میکند که در طول چندین سفر به شهرهای مختلف از جمله شانگهای،سائوپلو،مکزیکو سیتی،استانبول ،جاکارتا و …مجموعه عکسی را تهیه کند .کتاب عکس او با عنوان مهاجرت در سال ۲۰۰۰ منتشر شد.

منتقدین عکسهای سالگادو را سرشار از احساس میخوانند و معتقدند که بیننده ، بدون هیچ اتلاف زمانی خود را با موضوع عکس هایش همسو می کند.

به نظر میتوان در ادامه این مسله را هم اضافه کرد که نگاه سالگادو فریاد عدالت خواهی را هر لحظه مطالبه گری کرده و دفاع از شان و کرامت انسانی در جهان امروز را طلب می کند.

هر چند نمی توان لحظات بعدی زندگی این مهاجرین را متصور شد اما آنها در درون خود امیدواری و غلبه بر سختی ها را مرور می کنند.
آنها به دنیای رنگی بعد از مهاجرت عمیقا فکر می کنند یک زندگی حقیقی که آنها را از وضع فعلی شان برهاند و به ارزوهایشان نزدیکتر کند.

بیست نه اردیبهشت ۹۸سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


One thought on “نقد عکس | نیمه پنهان | نوشته: موسی احمدی زاده

  1. اسماعیل جاشویی

    موسی احمدی‌زاده یکی از عکاسان با سواد و دانش ژرف در دنیای عکاسی است. امیدوارم مطالب بیشتری با قلم ایشان بخوانیم.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *