نمایشگاه عکس «یک مشت پر در آستین» آثار مجید نوری در اراک

نمایشگاه عکس «یک مشت پر در آستین» آثار مجید نوری در اراک

 اولين نمایشگاه انفرادي عکس مجيد نوري با عنوان “یک مشت پر در آستین”   و با موضوع “زیست محیطی تالاب میقان” از روز دو شنبه ١١ بهمن ماه ۹۵، با همکاری انجمن عکاسان استان مرکزی در گالری فرهنگسراي آیینه اراک گشایش یافته است.

نمایشگاه عکس «یک مشت پر در آستین» آثار مجید نوری در اراک

نمایشگاه عکس «یک مشت پر در آستین» آثار مجید نوری در اراک

 در نوشته ای از این نمایشگاه آمده است: ” تالاب میقان تا چند سال پیش همچون نگینی ناشناخته در چند کیلومتری اراک بود و شاید بیشتر ساکنین اراک از وجود چنین اکوسیستمی که هم دارای زیبایی های بسیار و هم در معرض برخی تهدیدها قرار داشت، با خبر نبودند؛ ولی حالا دیگر به مدد رسانه ها خصوصا عکس این منطقه بسیار بیشتر از قبل مورد توجه است. مجید نوری یکی از عکاسانی است که تجربه سال ها عکاسی در تالاب میقان را دارد و یکی از سفیران معرفی این تالاب در سال هاي اخیر از دریچه دوربینش بوده است.نمايشگاه «چند مشت پر در آستین» نمایشگاهی از آثار عکاسی وی از این تالاب به مناسبت روز جهانی تالاب هاست.”

در آيين افتتاح نمايشگاه كه با حضور مجيد طبيب زاده معاون فرهنگي و هنري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان مركزي ، تني چند از مسئولين و عكاسان استان و اقشار مختلف مردم برگزار شد، با اجراي افتخاري مهدي عبدلي هنرمند برجسته كشور در عرصه موسيقي همراه بود كه مورد استقبال چشمگير مردم و هنردوستان اراك قرار گرفت.

در اين نمايشگاه ٥٦ اثر بر روي شاسي در اندازه هاي مختلف ١٠٠*٧٠ – ١٠٠*٥٠ – ٥٠*٧٠ – ٤٠*٦٠ ارايه شده است و ‎ از ۱۱ تا ۱۴ بهمن ماه در فرهنگسرای اراک  براي بازديدكنندگان دایر خواهد بود.

لازم بذكر است مجيد نوري  مسئول كميته رفاهي انجمن عكاسان استان مركزي و عكاس خبرگزاري ايسنا منطقه مركزي است و عكاسي را به صورت خودآموز آموخته و بيست سال سابقه فعاليت در عرصه عكاسي و كسب چندين عنوان در جشنواره هاي كشور و شركت در چند نمايشگاه گروهي را در كارنامه خود دارد. وي دبيري اولين جشنواره عكس تالاب ميقان را نيز در سال ١٣٩٣ برعهده داشته است.

مجيد نوري روز يكشنبه در گفت و گو با خبرگزاري ايرناي استان مركزي به بهانه روز جهاني تالاب ها گفت:  رسانه های تصویری و نوشتاری رسالت سنگینی در قبال سرمایه های زیستی و حراست از آن ها دارند و می طلبد که در خصوص تالاب بین المللی میقان اراک که از ارزش های مهم طبیعی است بیش از پیش بکوشند.

وي افزود: استان مرکزی و اراک یکی از مهمترین تالاب های مرکز کشور را در خود دارد که زیستگاه باارزشی برای پرندگان مهاجر است و واقع شدن این تالاب در ۱۵ کیلومتری کلانشهر اراک تاثیر متقابلی را بر کانون جمعیتی این شهر دارد و از این منظر نیز در خور اهمیت است.

مسئول كميته رفاهي انجمن عكاسان استان مركزي گفت: حفظ و تامین منابع ابی لازم برای این تالاب کویری از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که اگر حقابه لازم به آن اختصاص نیابد، چشمه های طوفان نمکی وضعیت آلایندگی هوای کلانشهر اراک را وخیم تر می کند.

نوري افزود: فعالان محیط زیست در حوزه رسانه و عکاسی باید با شناساندن فرصت ها و تهدیدها در تالاب کویری میقان حساسیت ها را در قبال این زیستگاه بالا ببرند و به حلقه های همگرا در جلب مشارکت نهادهای دولتی و غیردولتی به منظور حفظ و حراست از تالاب تبدیل شوند.

عكاس خبرگزاري ايسنا منطقه مركزي اظهار کرد: تالاب میقان همواره یکی از نقاط مورد مناقشه مسئولان و فعالان محیط زیست بوده است چراکه هرزگاهی تخریب هایی متحمل این منطقه می شود که ممکن است آینده اراک را تحت الشعاع قرار دهد.

مجيد نوري عنوان کرد: در کنار حفاظت از این زیستگاه با هدف حراست از حیات اراک ، حفظ آن به عنوان مامنی برای پرندگان مهاجر مسئله حائز اهمیت است و علاوه بر آن این حضور پرندگان زیبایی را خلق می کند که می توان از دریچه دوربین های عکاسان به خوبی شاهد بود و انتقال این داشته های طبیعی می تواند بستری برای رونق گردشگری طبیعت در اراک شود.

تالاب کویری میقان اراک در ١۵ کیلومتری شمال شرق اراک با سطح آبگیری ١۲ هکتار یکی از زیستگاه های مهم پرندگان کشور است و دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، تاثیر مستقیمی بر مهار کانون های تولید شن و نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.

اين تالاب زيستگاه ١۴۰ گونه پرنده است و  از آنجايي كه در مسیر کریدورهای پرندگان مهاجر قرار دارد سالانه  ميزبان۹۰ گونه پرنده مهاجر از جمله درنای زیبای خاکستری، کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنچه، حواصیل، اردک سبز است.آذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *