نمایشگاه گروهی عکس نکورویان فرخار در موسسه فرهنگی اکو

سال‌ها پیش، الیاس علوی شاعر افغانستان گفته بود که «ما می‌میریم / تا عکاس تایمز جایزه بگیرد». سال‌ها چرخ رسانه‌ها و هنرهای تصویری دربارۀ افغانستان بر همین محور چرخید و بسیار کسان با تصویر کردن نگون‌بختی و تباهی کشور ما، نان خوردند و آبرو حاصل کردند، آن هم کشوری که پایتخت زیبایی‌هاست.
افغانستان این کشور از نظر تنوع اقلیم‌ها و چشم‌اندازهای طبیعی در منطقه کم‌نظیر است. از دشت‌های فراخ بکوا بگیرید تا کوه‌های بلند هندوکش و از رودهای خروشان هلمند و آمو بگیرید تا جنگل‌های سبز مشرقی. به این بیفزایید آثار تاریخی بی‌نظیری را که بعضی در مصائب جنگ‌ها نابود شد و بسیاری باقی مانده و همچنان جلوه‌گری می‌کند.

9391azphoto

نمایشگاه گروهی عکس نکورویان فرخار در موسسه فرهنگی اکو

اما سرزمین را چه می‌کنی؟ از مردمش بگو.
حکایت نیکورویان «فرخار» در ادب کهن فارسی سابقه دارد، آنان که دل از فرخی و عنصری برده بودند. و هم اکنون نیز افغانستان از نظر تنوع چهره‌ها در منطقه کم‌نظیر است، به گونه‌ای که گویا خوبان عالم از ترک و تاجیک و پشتون و هزاره و هندو و تازی در آن گرد آمده‌اند، با سیماهای گوناگون و آواهای گوناگون. آواهای گوناگون آن‌ها در شعر و موسیقی تجلّی می‌کند و سیماها در عکس و فیلم و هنرهای نمایشی.
این همه زیبایی و تنوع بصری، عرصه‌ای است برای آزمون هنر عکاسی، تا این بار نه از مردن، که از زندگی تصویر بگیرد؛ نه از جنگ که از زیبایی پرده بردارد. و نمایشگاهی که ترتیب داده‌ایم، با این نگاه فراهم آمده است. می‌خواهیم نشان دهیم که در زیر آواری از مصیبت و دشواری، این سرزمین نفس می‌کشد و همچنان زیبایی می‌آفریند، زیبایی‌ای که هم در سیمای آدم‌ها نهفته است، هم در چشم‌اندازهای این سرزمین و هم در روح و جان این مردم پرتلاش و باهمت، که گاهی خودش را در بر صفحۀ دوربین هم تحمیل می‌کند حتی اگر شده با یک لبخند و یک نگاه گرم.
پيشگفتار را با واژه هاي بي نظير استاد كاظم كاظمي شاعر سرشناس افغانستان شروع كرديم تا بگوييم از نمايشگاه عكس نكورويان فرخار.
در این نمایشگاه عکس‌هایی از ده عکاس معاصر افغانستان به همراه عكاساني از آمريكا، اروپا، استراليا و ايران گرد هم آورده شدند تا با نگاهی دور از جنگ این زیبایی‌ها را به نمایش بگذارند، با اِلِمان‌هایی از هر ولایت این کشور، کوشیده‌ اند که با کادرهایی متفاوت و نگاهی زیبایی‌شناسانه، از فرّ و شكوه دیرین این سرزمین یاد کنند.

این آثار به نمایشگاه ‌گردانی فاطیما حسینی در گالری مركز فرهنگی اكو، در تاريخ ٣ آذر ماه ١٣٩٦ ساعت ٤:٠٠ بعد از ظهر با همكاری بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان و موسسه بين المللي و فرهنگي اكو در تهران با حضور سفیران و رايزنان فرهنگي كشورهای عضو اكو و اهالي ادب و هنر افتتاح خواهد شد.

عكاسان نمایشگاه:
اريك لافورگ / بريالي خوشحال / بصير سيرت / بهار محمديان / تهمينه منزوي / حسين حسيني / عارف كريمي / فرشاد عصيان / گرنت سومرز /  لطيف عظيمي /  متيو كارستن /  محمد  علي شيدا / مرتضي هراتي / مسعود حسيني/ نجيب الله مسافر / نجيبه نوري

گالری روزهای جمعه و شنبه تعطیل است.آذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *