واکنشی هنرمندانه به تخریب محیط زیست

تازه‌ترین نمایشگاه عکس شهاب‌الدین عادل با عنوان «درخت… خاطره» از ١٦ تا ٢٦ آذر در مجتمع فرهنگی- هنری دی دی در ایزدشهر برگزار می‌شود.

عادل درباره برگزاری این نمایشگاه به «شرق» گفت: «دو دوره داور بخش ملی جشنواره فیلم سبز بودم و در این دو دوره فیلم‌های بسیاری درباره آسیب به محیط زیست، آلودگی آب‌ها و سایر اتفاقات مخربی که محیط زیست را در خطر نابودی قرار می‌دهد دیدم. این موضوعات مرا تحت‌تأثیر قرار داد و فکر کردم پرداختن به این موضوع برای برگزاری نمایشگاه عکس مناسب است».

او ادامه داد: «به طبیعت تعلق‌خاطر دارم، خصوصا اینکه از کودکی در شمیران زندگی می‌کردم که طبیعت و درخت‌های زیبای این منطقه زبانزد بود و حس کردم نیاز است تا نگاهی به طبیعت داشته باشم؛ در نهایت ایده اصلی برگزاری این نمایشگاه به اینجا رسید که می‌توان عکس‌هایی از تنه درختان و بافت آنها و اینکه از پایین به آسمان نگاهی دوباره داشته باشم؛ جایی که آسمان و گیاه یکی می‌شود».او در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اینکه عکس‌های این نمایشگاه در چه مدتي ثبت شده است؟ گفت: «عکس‌های این نمایشگاه حاصل دو، سه سفر بود. بخشی از عکس‌ها در جنگل‌های شمال ثبت شد و بخش دیگر در کانادا، اما موضوع، ماهیت درخت بود و با این دیدگاه عکاسی انجام شد. البته پوشش گیاهی جنگل‌های شمال ایران و کانادا با هم متفاوت است، اما تمرکز من روی دو شکل از عکس‌ها بود؛ اول ساختار تنه درخت و بافت تنه‌های عظیم درختان و دیگر نگاهی که از پایين به آسمان داشتم».

عادل تأکید کرد: «ثبت این مجموعه برایم شاعرانگی عجیبی داشت و عنوان این نمایشگاه نیز همین مفهوم را دارد که فضای سبز می‌تواند بخشی از خاطره انسان‌ها را به خود اختصاص دهد».او درباره چرایی برگزاری این نمایشگاه در شمال کشور نیز گفت: «مدیر محترم موزه – گالری دیدی، آقای مهندس علی توسلی، این لطف را داشتند و این امکان را برای من فراهم کردند و از این بابت ممنونم که این پیشنهاد را مطرح کردند و به نظرم معنای درخت و زیستن اساسا در شمال کشور بیشتر نمود پیدا می‌کند، هرچند که متأسفانه توسعه شهری به‌شدت برای محیط زیست این منطقه آسیب‌زا شده است. به‌هرحال همه ما می‌دانیم که جنگل‌ها مي‌توانند تأثیر بسزایی در پالایش هوا و زیست سالم داشته باشند که متأسفانه درحال ازبین‌رفتن هستند».عادل افزود: «به‌هرحال به‌نظر با برگزاری این نمایشگاه می‌توان هشدار داد که اگر جنگل‌ها از بین بروند سال‌ها طول خواهد کشید تا این خسارت جبران شود و می‌تواند هشداری به مسئولان در جهت حفظ و حراست از این منبع باارزش باشد».

او در پایان گفت: «در این نمایشگاه تلاش شد که عکس‌ها با بهترین کیفیت ارائه شوند، بنابراین تمامی عکس‌ها در قطع ١٠٠ در ٧٠ در شیشه‌های ضدانعکاس به نمایش گذاشته شده‌اند. در نهایت این نکته هم حائزاهمیت است که به‌نظر می‌آید عکاسی طبیعت عکاسی ساده‌ای است، اما چگونه‌دیدن طبیعت اهمیت بیشتری دارد. باید از کارکنان موزه دیدی، خانم رعنا دبیری و خانم حسینی که در برپایی نمایشگاه به من کمک کردند تشکر کنم».آذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *