حمیدرضا بازرگانی

پیشنهاد ثبت روز جهانی عکاسی در تقویم رسمی و فرهنگی کشور

پیشنهاد ثبت روز جهانی عکاسی در تقویم رسمی وفرهنگی کشور
(در آستانه ۱۸۰ سالگی هنر عکاسی)

هنر عکاسی توسط یک فرد کشف و تکمیل نشده است بلکه نتیجه تلاش بسیاری از افراد در طول تاریخ است. اما می توان گفت در این عرصه ژوزف نیسفور نپس است که پس از مدتها تلاش و تحقیق فرزند نیپس و داگر توانستند در ۱۹ آگوست سال ۱۸۳۹ برای نخستین بار در فرهنگستان علوم فرانسه دوربین عکاسی را به جهانیان معرفی کند.
عکاسی واقعی ترین رسانه تصویر سازی است ، عکاسی نحوه نگاه ما به جهان وخودمان را دستخوش تحول کرده است: عکاسی درک بنیادین ما را از واقعیت تغییر داده ودر این فرایند خود نیز دچار تحول شده است.
این برداشت که عکس ها سازه های واقعیت ونه بازتاب های آن هستند، اساس حضور این رسانه در عالم هنر است. این دریافت به ما می گوید که عکاسی مانند نقاشی بازتاب حال وهوای هنری روز است.
با این اوصاف این رویداد سالگرد یک واقعه مهم، در تاریخ هنرجهان می باشد.
هنرمندان عکاس کشور عزیزمان ایران نیز در طول ادوار مختلف (دوران مشروطه ، انقلاب ۵۷، جنگ تحمیلی و تاریخ ۴۰ ساله نظام جمهوری اسلامی) با دوربین خود لحظه های ماندگار وحساس را ثبت وبه تمام مردم جهان ارائه نموده اند که بی تردید این خدمتی ارزشمند وبی بدیل به تاریخ معاصر این آب وخاک می باشد.
به همین واسطه از حضرتعالی به عنوان تنها حامی ومرجع صدیق کلیه هنرمندان به ویژه هنرمندان عکاس که راویان خاموش وصبور جامعه می باشند، خواهشمندم با دستور ثبت این واقعه مهم هنری وجهانی(۱۹ آگوست مصادف با ۲۸ مرداد) در تقویم رسمی کشور (طرح موضوع در شورای فرهنگ عمومی کشور) قدم ماندگاری در راستای اعتلای این هنر تاثیر گذار و نافذ در کلیه امورات فرهنگی ،اجتماعی ، اقتصادی وسیاسی برداشته وگل امید را در دل هنرمندان این عرصه شکوفا فرمایید.
شایان ذکر است نمایندگی فدراسیون جهانی هنر عکاسی(FIAP) لوح تقدیر طراحی وایده پردازی نخستین آیین پاسداشت روز جهانی عکاسی در ایران را به اینجانب اعطا نموده است.

با تجدید احترام
حمیدرضا بازرگانیسایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *