گلایه ای بر نحوه اجرای دومین جشنواره ملی عکس روستایی

 در خصوص فراخوان و شیوه اجرای دومین جشنواره عکس خانه روستایی مطلبی را به عرض می رسانم که جای بسی تامل هم برای عکاسان و هم برگزارکنندگان دارد. جشنواره عکس روستایی با هزینه کرد چند صد میلیون تومان اعم از برگزاری جلسات شورای سیاست گذاری,عوامل اجرایی, تبلیغات و اعلام فراخوان, جلسات داوری, چاپ کتاب و آثار برگزیده, برگزاری نمایشگاه و اختتامیه و ….در سطح ملی برگزار می شود و همه اینها زمانی به نتیجه می رسد که عکاسان از آن استقبال کنند و حاصل زحمات چند ساله شان را در اختیار برگزارکننده قرار دهند.

با آماری که دبیرخانه از تعداد عکاسان و عکسهای دریافت شده اعلام شد یقینا برگزارکننده به اهداف تعیین شده خود دست یافته است ولی آنچه در این بین ضرر کرده و به شکل شایسته تقدیر نشده خود عکاسان است که حقوق معنوی شان ضایع شده و به نوعی بی احترامی در حق شان صورت گرفته است. فروش کتاب عکس جشنواره به خود عکاسان این عکس ها نه تنها نوعی بی احترامی به عکاسان بلکه نوعی سواستفاده از این هنرمندان محسوب می شود تعیین حق التالیف نازل شصت هزار تومان نیز این تضییع را جبران نمی کند. متاسفانه برگزارکننده نگاه فرهنگی به جشنواره نداشته و فقط به قصد و نیت جمع آوری آثار هنرمندان عکاس برای آرشیو و اهداف مطالعاتی سازمان و فروش کتاب و درآمدزایی از زحمات چندین ساله عکاسان جشنواره را برگزار کرده است شایسته بود برگزار کننده حداقل یک جلد از کتاب را به برگزیدگان و راه یافته ها اهدا می کرد نه اینکه به خود عکاسان می فروخت.

اگرچه این نکته در فراخوان هم قید نشده بود ولی جشنواره با این همه هزینه و چاپ حداقل هزار جلد کتاب عکس, نه تنها با اهدای حدودأ صد جلد کتاب به برگزیدگان ضرر نمی کرد بلکه زمینه مشارکت هر چه بیشتر در سال های آتی را هم تضمین می کرد. این یک عرف شناخته شده است در بین برگزارکنندگان جشنواره های ملی و معتبر کشور که کتاب عکس جشنواره جزوی از حقوق عکاس است و برای عکاس باید فاقد قیمت باشد. بعنوان نمونه لازم به یادآوری است که جشنواره ملی ” خانه دوست” هر ساله پس از برگزاری, کتاب عکس را نه تنها به برگزیدگان, بلکه به احترام مشارکت عکاسان,به آدرس تک تک شرکت کنندگان اعم از برگزیده و راه نیافته ارسال می کند. جشنواره عکس روستا در این زمینه و شکل برگزاری دچار نقصان شدید است.



آذفوتو

سایت عکاسی آذفوتو در انجام رسالت خود و در جهت بالا بردن سواد تئوریک عکاسان و باز کردن فضای تفکر عکاسی در نظر دارد روزانه مقالات تخصصی در زمینه هنر بالاخص عکس و عکاسی و عکس های مطبوعاتی از عکاسان تبریز و سایر شهر ها منتشر کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *